Kolektiv autorů (Libor Pošta, Libor Dobner, PhDr. Zdeněk Kuchyňka, PhDr. Antonín Šikýř CSc. a další)
  Okres Kladno na prahu nového milénia aneb Kladensko a Slánsko v roce 2000
   
   
Vydavatelství Gelton, Nové Strašecí, 2000
 

Není to tak dávno, kdy jsem u jednoho stánku v kladenském supermarketu narazil na knihu „OKRES KLADNO na prahu nového milénia - aneb Kladensko a Slánsko v roce 2000“. Protože kniha byla otevřená zrovna na stránce, věnované Bělokám, ihned mě zaujala a přítomní prodavači mě ke svému údivu vůbec nemuseli přesvědčovat ke koupi. Teprve doma jsem ke své hrůze  zjistil, co jsem za svých tři sta korun vlastně koupil. Místo  osmdesáti stránek věnovaných reklamě a šalamounsky pojmenovaných  „Firmy Kladenska a Slánska“ bych si raději připlatil nějakou tu korunu k ceně knihy než tohle, no ale budiž; ovšem že v Bělokách stojí nejen kaple, ale i kostel, to jsem se dočetl teprve tady.
Kniha sestává z několika částí: v té první se dočteme o historii Kladenska a Slánska (zvláště Slánsko je kvalitně zpracované), ve druhé části, pojmenované „Okres Kladno od A do Z“, je zachycena současnost kladenského okresu, v další části „Města a obce Kladenska a Slánska“ jsou popsány jednotlivé obce okresu Kladno, a poslední část knihy, nazvaná „Firmy Kladenska a Slánska“, se nám (nebo spíše inzerujícím firmám?) snaží namluvit, že je něco víc, než jen kvantum reklamy ničící úroveň knihy.
Nevím, kdo prováděl sběr dat, ale pánové Libor Dobner a Libor Pošta to asi nebyli. Oba dva už totiž o Bělokách předtím psali, a nevěřím tomu, že by si potřebné údaje nevytáhli ze svého archivu. Buď jak buď, odteď máme v Bělokách nejen kapličku, ale i kostel, dokonce zasvěcený svaté  Anežce České a konečně už také známe přesné datum založení obce: první zmínka o vsi je sice z roku 1257, ale zde vidíme jiné datum: 1250.  Že jsme také někdy patřili pod Smíchov, pod Prahu-venkov atd. také asi nikoho nezajímá...a velikost katastrálního území určitě také nebude nejpřesnější.

  Běloky - článek z knihy "Okres Kladno na prahu nového milénia"

Celkově kniha působí poněkud ponuře, hlavně asi díky použitému stínování okraje stránky do šeda a černobílým snímkům v prvních částech knihy; s tím ovšem kontrastují firemní reklamy na konci knihy, kde se zrovna barvou nešetřilo a posouvají tím celou knihu spíše směrem ke Zlatým stránkám...Podle mého mínění použití křídového papíru zbytečně zvedlo cenu této publikace, která by měla být vzhledem k nevkusné reklamní příloze snad raději rozdávána zadarmo.

 

 Michal Pupcsik, 2001—2003