Vlastivědná knihovna Kladenska, SVAZEK I.
  KYTICE BÁJÍ, POVĚSTÍ A PŘÍBĚHŮ z okresu kladenského
  Za pomoci učitelstva a žactva upravil K. Polánek, kresby J. Konůpek
   
Vydalo "Horní město Kladno" v roce 1941
 

Studánka u Hostouně

Jdeme-li cestou z Dobrovíze podle toku malého potůčku, spatříme v krásném údolí malou studánku. Je tak hluboká, že se zdá bezedná. Hostouňští občané ji také tak pojmenovali. V roce 1866, kdy táhli naším krajem Prusové, vznikla o ní tato pověst. V létě 1866 utábořili se Prusové v údolí poblíže Hostouně. Byli žíznivi a proto se takřka vrhli na studánku, která je lákala. Vedoucí důstojník, chtěje míti ve své rotě pořádek, rozjel se na koni, aby jim v pití zabránil. Jakmile přijel blíže k studánce, počaly koni klouzati nohy. Vojáci pak byli svědky smrti svého velitele, neboť kůň se i se svým pánem v této »bezedné« studánce utopil. Od té doby prý jezdí každé noci v údolí osamělý vojín na svém koni, hledaje svoji rotu.
-Zbrojka-

Potrestaná chamtivost

V celém kraji okolo Hostouně známa je studánka, zvaná »Bezedná«. O ní se vypráví několik pověstí. Jedna z nich je tato: Jedna velice lakomá selka chodila ke studánce pro vodu, kterou přilévala do mléka. To se jí však nevyplatilo. Chamtivé selce smekly se jednou na kluzkém břehu nohy, spadla do studánky a utopila se. Od té doby zjevuje prý se každé noci selka u studánky a musí za trest i po smrti přilévat vodu do mléka tak dlouho, dokud všechnu vodu studánky nevybere.
-Jaroslava Walterová-

O původu jména Hřebeč

Jdeme-li do vesnice Lidic, je u silnice vrch, kterému říkáme »Klobouk«. Vypráví se, že za starých časů stál na vrchu zámek Tasov. Ze zámku prý vedla tajná chodba na Buštěhrad, do Lidic a do Hostouně. Nedaleko zámku byl proslulý hřebčinec, kam se sjížděli páni z různých krajů na trh. Poněvadž zde byl výdělek a dalo se zde dobře žíti, začala se tu zakládat vesnice jménem Řebeč. Domů stále přibývá a nyní jest to už dosti velká vesnice. Po světové válce byla Řebeč přejmenována na Hřebeč.
-Božena Stehlíková-

Stará lípa u  Hřebče

Směrem jihozápadním od obce Hřebče stála na stráni stará lípa, kterou odhadovali na tři sta let. Této stráni se říká dodnes Lipovec. Za časů roboty stával pod lipou dráb s bubnem a svolával osadníky na robotu k velkostatku Peklov. Po celá staletí pálily se u lípy čarodějnice a vždy tam plála hranice ve výročí smrti mistra Jana Husi. Tato lípa byla němým svědkem dávných bouřlivých dob, které se přes naši krajinu i přes celé Čechy převalily. Vzdorovala stále všem bouřím a povětrnostním nárazům a její tělo bylo stářím vykotlané. Před šesti lety za letní větrné bouře velká vichřice lípu vyvrátila. Aby tato stará tradice nevymizela z paměti, byla zasazena nová lípa za okázalé slavnosti všeho obyvatelstva. Tato nová lípa dostala jméno »nová lípa« a stojí na místě lípy staré.
-Anna Kafková-

 

 Michal Pupcsik, 2001—2003